Smart App Online UPS, 10,000 VA / 10,000 W, 4 x NEMA L6-20R, 2 x NEMA L6-30R, Hardwire | OL10KRTHD
Part #: OL10KRTHD
Brand: CyberPower
Product Description
Capacity:10,000 VA / 10,000 W High Density:4U Size Power Factor (PF):1 Topology:Double-Conversion Waveform:Sine Wave Output:200, 208, 220, 230, 240 VAC User Configurable ±2% Plug type:Hardwire …
Contact Us For Volume Pricing
Adding to cart… The item has been added
Same day shipping when ordered by 6PM ET
Brand:
CyberPower
SKU:
OL10KRTHD
Shipping:
Calculated at Checkout
Weight:
157.00 LBS
  • Capacity:10,000 VA / 10,000 W
  • High Density:4U Size
  • Power Factor (PF):1
  • Topology:Double-Conversion
  • Waveform:Sine Wave
  • Output:200, 208, 220, 230, 240 VAC User Configurable ±2%
  • Plug type:Hardwire
  • Outlet types:4 x NEMA L6-20R, 2 x NEMA L6-30R, Hardwire
  • Communication ports:USB, Serial, SNMP, EPO
  • Management software:PowerPanel® Business Edition
  • Energy saving:ECO Mode Efficiency > > 98%
  • Warranty:3 year
Product Overview
Product Features
  • Toolless Front PanelTool-less front panel removal makes battery replacement easier.
  • Extended Battery Module (EBM)Extends runtime by adding up to 10 EBMs.
  • Hanging Rack Mount RailEnsures easy installation and slides out safely with a safety catch.
  • Converter ModeProvides the flexibility to set the output frequency, regardless of the input frequency, to match connected equipment by selecting 50Hz or 60Hz output on the LCD control panel.